Skip to main content

ludek

Pędzel ławkowiec

 

Dlaczego ściany przed tapetowaniem gruntujemy pędzlem ławkowcem, a nie wałkiem malarskim?

Gruntowanie ścian jest stałym punktem programu pierwszych prac przed tapetowaniem. Dobre przygotowanie podłoża przed położeniem tapet to połowa sukcesu na drodze do wspaniałego efektu końcowego.

Rezygnacja z gruntowania przed montażem tapety wydłuży sam montaż oraz równa się z utratą jakiejkolwiek gwarancji na tapetowanie. Bez tego zabiegu nie mamy także co marzyć o doskonałych łączeniach i długiej żywotności naszej tapety. Należy również pamiętać, że pominięcie zabiegu gruntowania przed tapetowaniem niesie za sobą ryzyko dodatkowych nakładów finansowych, które wynikają z naprawy szkód spowodowanych wstępnymi oszczędnościami. Jeśli ocena stanu ściany zostanie błędnie zinterpretowana albo celowo zlekceważona, może to spowodować słabą przyczepność tapety, nieestetyczne łączenia, czy brak możliwości łatwego i szybkiego demontażu.

Wybór gruntu uzależniony jest przede wszystkim od stanu podłoża. Rekomendujemy grunty wcześniej sprawdzone przez naszych Ekspertów, o których przeczytacie tutaj. Zazwyczaj są to te same produkty, które stosujemy do łazienek pod płytki, gdyż wzmacniają one ścianę, wyrównują chłonność a także poprawiają przyczepność montowanego materiału. Rozwodnienie w proporcjach (80%) grunt i (20%) woda przy nakładaniu pierwszej warstwy pierwszego gruntowania także pozytywnie wpłynie na chłonność ściany, gdyż z takimi proporcjami dotrzemy do najgłębszych i najdrobniejszych nierówności na powierzchni. Rozwodniony grunt nanosimy obficie, nie martwiąc się delikatnymi zaciekami, gdyż ważniejsze jest doprowadzenie ściany do powierzchni niechłonnej niż pozostawienia miejsc niezagruntowanych. Tym bardziej, że grunt pod tapety należy nakładać pędzlem ławkowcem, a nie standardowym wałkiem malarskim, jaki jest wykorzystywany przed malowaniem ścian” – tłumaczy Marcin, Ekspert w Markuss Sp. z o.o.


Dlaczego pędzel ławkowiec?

Pędzel ławkowiec może nie jest wygodny ale z pewnością bardziej precyzyjny od wałka. Za sprawą tysięcy długich i cienkich włosków dotrze do każdego trudno dostępnego miejsca, co w przypadku zastosowania wałka nie jest możliwe. Istotne jest, aby grunt przeniknął najgłębiej jak się da. Dlatego, poza gruntowaniem pędzlem i wcieraniem gruntu w ścianę stosuje się lekkie zmatowienie podłoża kostką lub papierem ściernym.


Istotną zaletą pędzla ławkowca jest długie i gęste włosie, idealne do precyzyjnego pokrywania zarówno gładkich, jak i lekko chropowatych powierzchni. W odróżnieniu od wałka pozwala to na dokładne wtarcie gruntu we wszelkie nierówności. Jeżeli jednak na naszej docelowej ścianie mamy cokolwiek innego, niż czysty gips zalecamy zmatowienie ściany. Przy użyciu papieru lub gąbki ściernej o granulacji ziaren (gradacji) od 80 do 120 delikatnie ścieramy zewnętrzną powierzchnię ściany. Następnie usuwamy powstały przy tym kurz na mokro. Właśnie te informacje są kluczowe, gdyż przed montażem tapet należy zagruntować ścianę do powierzchni niechłonnej. I to w pełni równomiernie, czego zwykłym wałkiem malarskim nie będziecie w stanie zrealizować.

Podsumowując, gruntowanie to ważna czynność, dzięki której tapetowanie staje się znacznie łatwiejsze, a ostateczny efekt zgodny z naszymi oczekiwaniami. W przypadku wątpliwości co do konieczności gruntowania najlepiej skontaktujcie się z naszymi Ekspertami [Kliknij TUTAJ].

Mamy nadzieję, że powyższy materiał będzie przydatny. Staraliśmy się przygotować źródło wiedzy oparte na naszych własnych doświadczeniach licząc, że po jego przeczytaniu bez obaw zastosujecie właśnie takie rozwiązanie u siebie.

Markuss

Skontaktuj się z naszym zespołem

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania związane z montażem tapet. Opowiemy Ci o rodzajach tkanin i najnowszych trendach. Doradzimy w trudnych sprawach, zamówimy tapety, umówimy się na montaż. Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, zapraszamy do kontaktu osobistego w naszej siedzibie. Będziesz miał okazje obejrzeć katalogi naszych dostawców i partnerów handlowych z Polski i całego świata.

Nasze Biuro Obsługi Klienta:

 

Biuro Markuss

Umówienie montażu
/ Obsługa Klienta

+48 784 949 719

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Michał

Menadżer Sprzedaży
i Marketingu

+48 784 949 719

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łukasz Martyński

Właściciel / CEO

+48 787 999 788

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze zespoły montażowe poznasz w sekcji O NAS