Skip to main content

ludek

Sztukateria i listwy przypodłogowe

 

Dlaczego listwy przypodłogowe oraz sztukaterię powinno montować się przed położeniem tapet?

Ściany z tapetami stanowią o wiele większe wyzwanie dla wielbicieli sztukaterii, aniżeli tych, co nie zdecydowali się na te charakterystyczne dekoracje. Jednak i na takiej ścianie można zamontować przepiękne listwy przypodłogowe i ścienne (drewniane, plastikowe, piankowe lub styropianowe), elementy drewniane i kamienne oraz stolarkę drzwiową. Należy jednak to zrobić przed tapetowaniem, nie odwrotnie. Liczy się zatem odpowiednia organizacja.

Prawidłowo zamontowana listwa przypodłogowa oraz każda inna sztukateria powinny być zaakrylowane. Powstałe szczeliny pomiędzy ścianą a listwą należy wypełnić akrylem na ostro – szpachelką lub kostką do akrylu z kątem 90o. Ściąganie akrylu palcem, mimo iż bardzo popularne jest mało efektywne. Powstałe półkola utrudniają odpowiednie zakończenie tapety, a jej wywinięcie na tak położony akryl powoduje złudzenie optyczne przypominające odklejającą się tapetę. Prawidłowo zamontowana sztukateria, jeżeli wymaga tego materiał powinna zostać pomalowana "na gotowo".

Właściwie nie ma żadnego dobrego powodu, aby montować listwy po tapetowaniu. Robiąc to w tej kolejności możemy natknąć się na niepotrzebne prace dodatkowe, o których nie pomyśleliśmy wcześniej. Często się zdarza, że osoba montująca listwy ubrudzi tapetę klejem montażowym lub spowoduje zaciek z farby po jej malowaniu. Przyklejenie taśmy malarskiej także jest ryzykowne. Na tapecie papierowej ryzykujemy zerwanie taśmy razem z tapetą. Kładąc listwę na tapetę można ją także zwyczajnie uszkodzić – krawędzie drewnianych i plastikowych listew są ostro zakończone, co ułatwia im zarysowanie delikatnej tapety. Dodatkowo, montaż listwy na tapecie strukturalnej uniemożliwia poprawne wypełnienie akrylem przestrzeni powstałych pomiędzy listwą a tapetą. Pozostawienie łączeń bez wypełnienia daje natomiast mało estetyczny efekt końcowy, a pozostawione szczeliny stają się siedliskiem brudu, kurzu i bakterii.” – tłumaczy Maciej Kussy, Właściciel w Markuss Sp. z o.o.

Klej do tapet nie posiada tak dużej wytrzymałości, aby utrzymać dodatkową sztukaterię lub listwy przypodłogowe. Jest to prowizoryczne rozwiązanie i mało efektywne, ale czasem sytuacja zmusza nas do odwrócenia kolejności poszczególnych ekip montażowych. Co wtedy? Czy sytuację można jeszcze uratować? Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że część podłoża pokrytego tapetą zostanie usunięta przed przyklejeniem sztukaterii. Wystarczy nożykiem naciąć fragment tapety, odpowiadający pozycji listwy i wilgotną ścierką go namoczyć. Po nasiąknięciu wodą materiał powinien z łatwością oderwać się od ściany. Pozostały na powierzchni ściany klej należy dokładnie usunąć.

Czy nasi Eksperci robią wyjątki?.

Mimo, że zawsze odradzamy tapetowania ścian przed montażem drzwi (wraz z ościeżnicami), okien i sztukaterii to robimy wyjątki:

  • na życzenie klienta;
  • gdy tapeta będzie pod zabudową stolarską i jej montaż nie będzie możliwy po zabudowie.

Listwy przypodłogowe i duża ilość sztukaterii naściennej utrudnia montaż i wymaga niezwykłej wprawy, cierpliwości oraz doświadczenia podczas montażu tapet. Nasi Eksperci zawsze kierują się interesem klienta, a nie wygodą pracy, dlatego tapetowanie odbywa się zgodnie ze sztuką.

W przypadku wątpliwości co do prawidłowego przygotowania powierzchni przed tapetowaniem, najlepiej skontaktujcie się z naszymi Ekspertami [Kliknij TUTAJ].

Mamy nadzieję, że powyższy materiał będzie przydatny. Staraliśmy się przygotować źródło wiedzy oparte na naszych własnych doświadczeniach licząc, że po jego przeczytaniu bez obaw zastosujecie właśnie takie rozwiązanie u siebie.

Markuss

Skontaktuj się z naszym zespołem

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania związane z montażem tapet. Opowiemy Ci o rodzajach tkanin i najnowszych trendach. Doradzimy w trudnych sprawach, zamówimy tapety, umówimy się na montaż. Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, zapraszamy do kontaktu osobistego w naszej siedzibie. Będziesz miał okazje obejrzeć katalogi naszych dostawców i partnerów handlowych z Polski i całego świata.

Nasze Biuro Obsługi Klienta:

 

Biuro Markuss

Umówienie montażu
/ Obsługa Klienta

+48 784 949 719

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Michał

Menadżer Sprzedaży
i Marketingu

+48 784 949 719

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Łukasz Martyński

Właściciel / CEO

+48 787 999 788

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze zespoły montażowe poznasz w sekcji O NAS