Skip to main content

ludek

Przygotowanie powierzchni i pomieszczenia pod montaż systemu WET

Tapety łazienkowe (specjalistycznie zwane WET System) to wciąż nowość na rynku. System został przygotowany do montażu tapet wodoodpornych w pomieszczeniach wilgotnych lub takich, które są w bezpośrednim kontakcie z wodą, np. ściany nad umywalkami, pod prysznicem lub wokół wanny. Tego typu przestrzenie wykorzystywane są codziennie z różną częstotliwością. Nie tylko we własnym domu lub mieszkaniu, ale także w hotelach, SPA (szczególnie podczas sesji odnowy biologicznej), basenach oraz pozostałych centrach sportowych.

Tapety w łazience stają się coraz bardziej popularne. Innowacyjna technologia wykonania nadruku oraz dodatkowa powłoka ochronna zabezpieczają włókno tapety przed wilgocią i strumieniem wody. Najbardziej znane marki mające ofertę tapet łazienkowych to:

  • Wall&Deco,
  • Ornante,
  • Inkiostro Bianco,
  • One Wall Desing,
  • London Art.

System WET jest sprawdzony, bezpieczny i trwały na lata. Aby wybrany przez nas wzór cieszył się nienaganną formą jak najdłużej, należy zapoznać się z poniższą instrukcją przygotowania powierzchni pod instalację Systemu WET. Sprawę komplikuje fakt, że na rynku jest coraz więcej zróżnicowanych systemów tapet prysznicowych, pod które przygotowanie ściany może się różnić. Na szczęście, pierwsze etapy nie różnią się od siebie wcale i każda – nawet nieprzeszkolona – osoba powinna sobie bez problemów poradzić z tym zadaniem!

Sposób instalacji tapety łazienkowej w Systemie WET

Wiadomo, że kropla drąży skałę więc przygotowanie musi być wykonane bardzo dokładnie.
Słowo klucz to: HYDROIZOLACJA.

Cały proces montażu tapety w Systemie WET składa się z następujących etapów:

  1. Gruntowanie,
  2. montaż taśmy uszczelniającej,
  3. nałożenie hydroizolacji (zgodnie z zaleceniami producenta),
  4. montaż tapety,
  5. impregnacja tapety (ilość uzależniona od wyboru producenta od 1 do 3 aplikacji).

Cały proces - w zależności od wyboru producenta hydroizolacji i Systemu WET - może trwać nawet 10 dni.

1. Zaczynamy od gruntowania

Do tej czynności wybieramy grunt głęboko penetrujący, który zmniejsza nasiąkliwość i wzmacnia powierzchniowo podłoże, a także poprawia przyczepność do ściany, jest paroprzepuszczalny oraz ułatwia nanoszenie kolejnych warstw np. kleju do tapet. Grunt można kupić w dowolnym sklepie remontowo-budowlanym. Rekomendujemy skorzystać ze sprawdzonych marek, jak:

Możemy skorzystać także z gruntu zalecanego przez producenta wybranego Systemu WET służącego do Hydroizolacji.

Przed gruntowaniem należy upewnić się, czy ściana jest odpowiednio przygotowana. Aby grunt prawidłowo się wchłonął należy usunąć pozostałości wcześniejszych farb lub tapet oraz uzupełnić wszelkie niedoskonałości (np. pęknięcia, dziury lub szczeliny). Na sam koniec należy pozwolić ścianie wyschnąć. Jest to warunek konieczny, aby przejścia do kolejnego etapu przygotowań.

2. Montujemy taśmy uszczelniające

Dodatkowym zabezpieczeniem dla naszej łazienki, jak i samych tapet jest montaż wodoszczelnej taśmy uszczelniającej. Wzmacnia ona hydroizolację w miejscach szczególnie narażonych na naprężenia, czyli wzdłuż wewnętrznych narożników, na krawędziach łączeń powierzchni pionowych z poziomymi lub wyodrębnionych miejscach szczelin dylatacyjnych i przechodzenia rur przez ściany oraz podłogi. Taśmę uszczelniającą do powłok wodoszczelnych można zakupić w każdym sklepie remontowo-budowlanym. Wybór poszczególnych producentów jest ogromny. Warto jednak zdecydować się na znaną i wiodącą markę, gdyż niezawodność tego produktu jest bardzo ważna. Nie ma tu miejsca na eksperymenty.

3. Nałożenie hydroizolacji (zgodnie z zaleceniami producenta)

Po upewnieniu się, że grunt i taśmy uszczelniające są suche nakładamy hydroizolacje. Staramy się to robić bardzo dokładnie i wyrównać różnicę powierzchni między taśmą a ścianą. Wybór hydroizolacji zależy od wykonawcy. W naszej wieloletniej praktyce nie stwierdziliśmy jeszcze żadnych negatywnych skutków łączenia którejś konkretnej hydroizolacji z Systemem WET. Warto jednak zwracać uwagę na ich kolor. Tapety do systemu łazienkowego w większości przypadków są wydrukowane na włóknie szklanym, którego struktura sprawia, że są one mocno przezroczyste. Dlatego wszystkie jasne tapety powinny być montowane na białej hydroizolacji. Jedna ze znanych białych hydroizolacji to:

Wyjątek stanowi tutaj przygotowanie hydroizolacji pod System WET firmy Wall&Deco, Firma, wraz z tapetą przesyła wiaderko preparatu opisanego jako „00”. Właśnie jego zawartość po zagruntowaniu ściany i zamontowaniu taśm uszczelniających powinna trafić na ściany.

Kolor Hydroizolacji nie ma znaczenia w przypadku produktów marki Ornante., gdyż tapety te nie prześwitują.

W przypadku marki Digi Wet System ważne jest, aby powierzchnia miała jednolity kolor.

Informacje dodatkowe

Przygotowanie powierzchni pod System WET już za nami. Do instalacji tapet prysznicowych zachęcamy wybrać specjalistyczną firmę, która posiada doświadczenie w montażach tego typu systemów. Otrzymana gwarancja jest dla nas pewnym zabezpieczeniem. Warto zatem skorzystać z usług firmy, która wydaje takie certyfikaty na swoje realizacje (np. Markuss). Jeżeli zdecydowaliście się jednak na samodzielny montaż tapety łazienkowej podsyłamy Wam kilka istotnych informacji. Garść wiedzy, która pomoże Wam zrobić to samemu.

4. Montaż tapety

Montaż tapety odbywa się po określonym przez producenta hydroizolacji czasie i jest to kolejny etap, który nie może być łączony z impregnacją. Po instalacji okładziny musimy poczekać aż wszystko dobrze wyschnie.

5. Impregnacja

Nakładanie warstw zabezpieczających odbywa się przy pomocy wałka do lakieru i pędzelka.

Ilość warstw, ich sposób i odstępy między nimi są zależne od producenta systemu i mocno się między sobą różnią. Nie zalecamy robienia tego samemu, gdyż od tego zależy szczelność całości i późniejsza odporność na używaną chemię (do mycia pod prysznicem) i na wodę.

Mamy nadzieję, że powyższy materiał będzie przydatny. Staraliśmy się przygotować źródło wiedzy oparte na naszych własnych doświadczeniach licząc, że po jego przeczytaniu bez obaw zastosujecie właśnie takie rozwiązanie u siebie.

Skontaktuj się z naszym zespołem

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania związane z montażem tapet. Opowiemy Ci o rodzajach tkanin i najnowszych trendach. Doradzimy w trudnych sprawach, zamówimy tapety, umówimy się na montaż. Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, zapraszamy do kontaktu osobistego w naszej siedzibie. Będziesz miał okazje obejrzeć katalogi naszych dostawców i partnerów handlowych z Polski i całego świata.

Nasze Biuro Obsługi Klienta:

 

Biuro Markuss

Umówienie montażu
/ Obsługa Klienta

+48 784 949 719

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Olga Ciarka

Zamówienia tapet
/ Menadżer Sprzedaży

+48 666 291 996

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maciej Kussy

Właściciel / CEO

+48 500 203 880

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze zespoły montażowe poznasz w sekcji O NAS