Skip to main content

ludek

Tapety
i fototapety

 

Przygotowanie powierzchni i pomieszczenia pod tapetowanie

Instrukcja przygotowania ściany w 3 krokach!

Tapetowanie ścian jest o wiele trudniejszym procesem niż ich pomalowanie. Wymaga także precyzji podczas montażu, odpowiednich narzędzi, a przede wszystkim wiedzy. Dlatego remontując lub odświeżając biuro/mieszkanie zwykle zatrudniamy do tego fachowców. Wpływ na to, czy tapeta ostatecznie będzie efektowną ozdobą ściany, ma nie tylko odpowiedni dobór koloru, czy materiału. Równie ważne jestodpowiednie przygotowanie podłoża.

Jeżeli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami producenta tapety oraz dostosujemy się do wskazówek fachowców możemy być niemal pewni, że wybrana przez nas okleina służyć będzie nam wiele lat. Dzięki temu nasza ściana będzie o wiele bardziej efektowna, niż jednolity kolor, który zapewnia farba. Wbrew pozorom za pomocą tapet (a zwłaszcza tych papierowych i jednowarstwowych) nie ukryjemy nierówności i innych niedoskonałości ścian. Poza tym tapety położone na nierównym podłożu będą narażone na odklejanie się lub częściowe odspajanie i efekt będzie niewspółmierny do kosztów ich zakupu oraz ułożenia. Dlatego tak ważne jest, aby podłoże było odpowiednio przygotowane.

1. Zaczynamy od przygotowania mieszkania / lokalu

Pomieszczenie, w którym będzie montowana tapeta powinno być posprzątane, a przestrzeń pozostawiona od ściany do montażu musi wynosić minimum 150 cm. W mieszkaniu musi być także wyznaczone czyste miejsce, gdzie będzie można rozłożyć tapetę, sprawdzić wzór, kolorystykę i przygotować materiał do montażu. W innym przypadku (jeżeli nie mamy takiej możliwości) przygotować miejsce na rozłożenie stołu do tapetowania o wymiarach 3 x 1 m. Miejsce to powinno charakteryzować się wysoką jasnością.

Prace typowo wykończeniowe, o których mowa niżej w podpunktach muszą być zakończone przed tapetowaniem:

 • Sztukaterie i zdobienia,
 • Listwy przypodłogowe i akryle,
 • Obsadzenie futryn, pianowanie i akryle,
 • Malowanie sufitów i ścian przyległych (nie wychodzimy farbą na powierzchnię tapetowania),
 • Montaż kontaktów i włączników (oprawki montujemy dopiero po tapetowaniu),
 • Otwory na kinkiety, lustra i inne elementy dekoracyjne.

Powierzchnie przyległe do miejsc, gdzie będą tapety - takie jak ramy okienne, listwy przypodłogowe, czy futryny - powinny być dokładnie umyte. Często znajdują się na nich farby, grunty i inne materiały służące do wykończenia, których usunięcie bez użycia chemii jest trudne lub niemożliwe. Taka czynność po nałożeniu tapet może spowodować nieodwracalnie zniszczenie okleiny.

2. Przygotowanie ściany pod tapetowanie

Kiedy dostosowaliśmy już nasze mieszkanie (lub biuro), należy ocenić jeszcze stan ścian na których planujemy położyć tapetę. Ściana powinna być idealnie gładka, sucha, czysta, w jednolitym kolorze oraz mocno zagruntowana do powierzchni niechłonnej na całej powierzchni. Dlatego nie ma żadnej przesady w odbieraniu ścian pod tapety z halogenem.

 • Dlaczego gładka?
  Niezwykle ważne jest, aby ściana była równa i gładka na całej powierzchni. Szczególnie istotne jest to przy tapetach o jednolitym lub delikatnym wzorze. Niedostatecznie zaszpachlowane i oszlifowane rowki, rysy lub większe ubytki będą widoczne (a nawet jeszcze bardziej wyraźne), co nie wpłynie korzystnie na efekt końcowy. Do tego typu prac rekomendujemy gotową masę szpachlową Knauf Super Finish.
 • Dlaczego sucha?
  Z takim pytanie często spotkamy się w nowym budownictwie. Gdy ściany są nowe i nie jesteśmy pewni, czy tynk wysechł należy okleić na dobę folią malarską i taśmą klejącą niewielki fragment ściany. Wystarczy mała powierzchnia w formie kwadratu o wymiarach 25 x 25 cm. Jeżeli następnego dnia znajdziemy pod folią wilgoć pomieszczenie należy przez pewien czas wietrzyć lub ogrzewać by się jej pozbyć. Jest to ważne, gdyż wilgoć wchodzi w reakcję z klejem do montażu tapet i może spowodować odklejenie się elementów lub nawet całości.
 • Dlaczego czysta?
  Jeśli zauważyliśmy na ścianach tłuste plamy, powinno się je usunąć. Taki zabieg zwiększy przyczepność kleju oraz samej tapety. W zależności od rodzaju powstałej plamy zalecane jest ją usunąć np. umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim. Jeżeli nieczystość pozostanie, możemy spróbować ściereczką zanurzoną w rozpuszczalniku lub w benzynie. Wcześniej należy jednak skontaktować się ze specjalistą od montażu tapet.
 • Dlaczego w jednolitym kolorze?
  Jeśli zdecydowaliśmy się zamontować tapetę w jasnej kolorystyce z podłożem flizelinowym (lecz nie tylko) to warto pomalować ściany białą farbą emulsyjną. Dzięki tej dodatkowej pracy będziemy mieli pewność, że kolor ściany nie będzie prześwitywał przez tapetę. Aby upewnić się, czy ten zabieg jest konieczny najlepiej skontaktować się z ekipą, która będzie u nas kłaść tapety (lub fototapety).
 • Dlaczego niechłonna?
  Na minimum dzień przed tapetowaniem ścian odpowiednio wcześniej przygotowane powierzchnie należy zagruntować. Taki zabieg posłuży wyrównaniu chłonności ścian i ich wzmocnieniu. Pozwala także na lepsze łączenie rolek oraz późniejsze ewentualne usunięcie tapet bez uszkadzania ścian.

3. Gruntowanie ścian

Proces gruntowania nie jest zbyt trudny. Zaczynamy od dokładnego oczyszczenia ściany z pozostałości po remoncie (usuwamy pył, odtłuszczamy ścianę, usuwamy zacieki i inne nierówności – patrz pkt. 2). Jeżeli wcześniej na ścianę ktoś położył farbę podkładową albo gruntującą należy mocno zmatowić powierzchnię papierem ściernym w celu zwiększenie chłonności ściany. Tak przygotowaną ścianę gruntujemy przy użyciu pędzla (ławkowca), nie żałując gruntu, bardzo mocno i bardzo dokładnie dociskając włosiem do powierzchni. Po zakończeniu gruntowania czynność powtarzamy po 15 minutach i zostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin lub do następnego dnia. Po tym odstępie ścianę gruntujemy jeszcze raz.

Do tej czynności wybieramy grunt głęboko penetrujący, który zmniejsza nasiąkliwość i wzmacnia powierzchniowo podłoże, a także poprawia przyczepność do ściany, jest paroprzepuszczalny oraz ułatwia nanoszenie kolejnych warstw np. kleju do tapet. Grunt można kupić w dowolnym sklepie remontowo-

budowlanym. Rekomendujemy skorzystać ze sprawdzonych marek, jak:

W następstwie tych czynności powinniśmy uzyskać ścianę niechłonną, z widoczną mocno świecącą powłoką.

Mamy nadzieję, że powyższy materiał będzie przydatny. Staraliśmy się przygotować źródło wiedzy oparte na naszych własnych doświadczeniach licząc, że po jego przeczytaniu bez obaw zastosujecie właśnie takie rozwiązanie u siebie.

Markuss

Skontaktuj się z naszym zespołem

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania związane z montażem tapet. Opowiemy Ci o rodzajach tkanin i najnowszych trendach. Doradzimy w trudnych sprawach, zamówimy tapety, umówimy się na montaż. Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub okolicach, zapraszamy do kontaktu osobistego w naszej siedzibie. Będziesz miał okazje obejrzeć katalogi naszych dostawców i partnerów handlowych z Polski i całego świata.

Nasze Biuro Obsługi Klienta:

 

Biuro Markuss

Umówienie montażu
/ Obsługa Klienta

+48 784 949 719

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Olga Ciarka

Zamówienia tapet
/ Menadżer Sprzedaży

+48 666 291 996

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Maciej Kussy

Właściciel / CEO

+48 500 203 880

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze zespoły montażowe poznasz w sekcji O NAS